Yükleniyor...

CERRAHİLER

kamilgulpinar.com

Endoskopik Mide İçi Balon

Balon mideyi kısmen doldurur ve besin alımını sınırlar. Hastalar, tokluk hislerinin kalıcı ve sürekli olduğunu bildirmektedir.

Bu işlem herhangi bir cerrahi gerektirmez ve "günlük cerrahi" şartlarında yapılır. Mide balonu, steril serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu yumuşak, iyi tolere edilen bir silikondan oluşmaktadır. İçi dolu mide balonu tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Genellikle 6 ay sonra balon mideden çıkartılır.

Avantaj ları

Endoskopik Mide İçi Balon

Hasta tokluk hisseder. Hasta ortalama olarak diğer diyet programlarıyla olandan daha fazla kilo verir. Hasta tıbbi uzmanlardan oluşan bir ekip ile desteklenir. Hasta kilo kaybının nasıl sürdürülebilir olacağını öğrenir. Hasta cerrahi veya farmakolojik olmayan bir yaklaşımla kilo verir

Dezavantaj ları

Endoskopik Mide İçi Balon

İşlem yalnızca 6 aylık bir süre için geçerlidir. Bazı hastalar kısıtlayıcı prosedürlere uyum gösteremeyebilir. Özellikle başlangıç döneminde olan bulantı ve kusma. Sıkı bir diyet ve egzersiz programı. Fayda-maliyet oranı düşüktür

Endoskopik Mide İçi Balon Yerleştirilmesi için Tipik Hasta Profili

VKİ 30 ile 70 arasında olan hastalar, Aşağıdaki özelliklere sahip hastalar, Cerrahi bir işlemi kabul etmeyen, Geçici (en fazla 6 ay süren) bir tedavi isteyen, Bu işlem için motivasyonu yüksek olan (beslenme önerilerini kabul edecek ve psikolojik kriterleri karşılayan), Aşırı tatlı yeme alışkanlığı olmayan, Aşırı yeme alışkanlığı olmayan, Stres nedeniyle aşırı yeme alışkanlığı olmayan, İşlem sonrası takip programını kabul eden, Midede geçici bir implantın bulunmasını kabul eden, Reflü şikayeti olmayan, Kötü kontrollü tip II diyabet hastalığı olmayan

Endoskopik Mide İçi Balon-Gerçekler

Cerrahi bir işlem değildir. Yalnızca bir balonun yerleştirilmesini içerir. Tedavinin süresi 30 dakikadır. Balonun 6 ay sonra kesin olarak çıkartılması gerekir. Anestezi: Yalnızca sedasyon yeterlidir. Hastanede kalış süresi 0-1 gündür.

Balon mideye nasıl yerleştirilir?

Şişirilmemiş mide balonu, endoskopik bir kamera yardımıyla ağız ve yemek borusundan geçilerek mideye yerleştirilir. Bu işlem sedasyon altında yapılmaktadır. Daha sonra mide balonu, sıvının balonun içine doldurulmasını sağlayan küçük bir tüp yardımıyla şişirelecek ve sonrasında tüp çekilecektir. Mide balonunun yerleştirilmesi işleminin süresi 20 ile 30 dakika arasında değişir. Uygun bir istirahat süresinden sonra evinize dönebileceksiniz.

Mide balonu midenin içinde ne kadar zaman bırakılacaktır?

En fazla 6 ay. Doktorunuz kaybettiğiniz kilo miktarına dayanarak balonun ne zaman çekileceğini belirleyecektir.

Mide balonu mideden nasıl çıkartılacaktır?

Mideye bir endoskopik kamerayla yemek borusu yoluyla tekrar girilecektir. Daha sonra mide balonu delinir, söndürülür, forsepsle yakalanır ve çıkartılır.

Ne kadar kilo vereceğim?

15 ile 25 kilo arasında kilo verebilirsiniz. Gerçekte, vereceğiniz kilo miktarı disiplininize ve diyetinize ne kadar uyduğunuza bağlıdır

Mide balonu yerleştirilmesinin ne gibi yan etkileri olabilir?

En olası şikâyetler, sıklıkla erken dönemlerde olan bulantı ve kusmadır. Olası tüm riskler için lütfen hekiminize danışınız.

Yerleştirme İşleminden Sonra

Bu cerrahi işlemden sonra hasta kontrollü bir şekilde kilo verebilmek için mutlaka kendisine önerilecek özel diyetlere ve vitamin alımı programına uymalıdır.

EMB sonrası vitamin ve mineral desteği

Günde 1 tablet Multivitaminler+mineraller. Saç ve kıl problemleri varsa Biotin, Selenyum, Vitamin B9 (B11) ve Çinko.

İşlemden sonra uyulanan Standart Medikasyon

20mg proton pompası inhibitörü (PPI), (3-6 ay)

Spor ve fiziksel aktivite

Cerrahi işlemden üç hafta sonra. Tıbbi önerilere uyularak haftada 3 saatlik fiziksel aktivite.

EMB sonrası Diyet programı

Bakınız: Mide Balonu Olan Hastalar İçin Beslenme.

Mide balonu Olan Hastalar İçin Beslenme

Mide balonu yerleştirildikten ve şişirildikten sonra daha çabuk tokluk hissedeceksiniz. Lütfen aşağıdakilere özen gösteriniz:

Yemeğinizi yavaş yiyiniz ve besini iyice çiğneyiniz. Tokluk hissettikten sonra yemeye devam etmeyiniz. Günde 3-4 öğün yemek tüketiniz. Yeterli miktarda proteinden zengin besin tüketiniz ve proteinden zengin besinleri her zaman ilkönce tüketiniz. Protein kas kütlesinin korunması ve yara iyileşmesi için önemlidir. Protein eksikliği saç kaybına yol açabilir! Yemeklerinizi çeşitlendirerek besin dengesizliği olmasını önleyiniz. Kendi sağlığınız için bir beslenme uzmanına danışınız. Yağ oranı düşük besinleri tüketiniz; yağ en yüksek kaloriyi içerir. En az 2 litre gazsız ve kalorisiz içecek içiniz.. Öğünleriniz arasında içmeyi tercih ediniz. Unutmayınız ki başarı ancak mide balonu, düşük kalorili besinlerin alımı ve çokça egzersizin birlikte uygulanmasıyla elde edilebilir.

Top