Yükleniyor...

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

kamilgulpinar.com

VKİ Nedir

VKİ yani Vücut Kitle İndeksi, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü'nün referans aralığı temel alınır. Vücut kitle indeksi sonuçlarına göre 30'un üzeri obez, 40'un üzeri morbid obez, 50'nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Erişkin erkek ve kadınların boy ve kilolarına bağlı olarak vücut yağ oranlarının bir ölçüsü olan vücut kitle indeksi (VKİ), bariatrik cerrahi ameliyatı olmak isyen bir hastanın bu ameliyata uygunluğunun belirlenmesinde kullanılır. Obezite derecesi sıklıkla bu matematik formülü kullanılarak belirlenir ve elde edilen skor hastalık riski veya ölüm ile doğrudan ilişkilidir. VKİ kilogram cinsinden vücut ağırlığınızın metre cinsinden boy uzunluğunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Örnek olarak 1 metre 60 cm boyunda (1,60) ve 80 kilogram ağırlığında bir kadının VKİ değeri 31'dir.

=00

VKİ Ameliyata Uygunluğunuzu Nasıl Belirler?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, tıpkı ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (NIH) yaptığı gibi, bir hastanın bariatrik cerrahi için adaylığını belirlemede izlenecek kılavuzlar hazırlamıştır. VKİ değeri 35-40 arasında olup en az bir veya daha fazla eşlik eden hastalığı olan, veya eşlik eden bir hastalığı olsun ya da olmasın VKİ değeri 40 ve üzeri olan her hasta için bariatrik cerrahi düşünülebilir.

Top