Bariatrik cerrahi ameliyatları sonrası yapılan en önemli yanlışlar nelerdir?

Her gün tartılmak

Her gün tartıldığınızda aldığınız sonuç ne yazık ki yanıltıcı olmakta ve durum strese ve moral bozukluğuna yol açmaktadır. Stres yemek yeme isteğini artırma ve metabolizmayı yavaşlatma yoluyla kilo verme hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla tartımlar maksimum haftada 1 kez olmalıdır.

Yeterli miktarda su tüketmemek

Ameliyat sonrası özenle takip edilmesi gereken konulardan biri de yeterli miktarda su tüketimidir. Vücut ağırlığı kaybı başta olma üzere sindirim, kemik ve eklem sağlığı, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması, kan basıncının düzenlenmesi gibi birçok fonksiyon için günlük en az 1,5 L su tüketimi sağlanmalıdır. Kahve ve çay gibi içeceklerin su yerine geçmediği tam tersi su ihtiyacını artırdığı da unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrası destekleri düzenli kullanmamak

Ameliyat sonrası mide hacminin küçülmesinin etkisiyle besin tüketiminde meydana gelen azalmalar vitamin, mineral ve protein gibi bazı besin ögelerinin diyetle yeteri alımını da engellemektedir. Bu durumda takviyeler kullanarak diyetle alınamayan besin ögelerinin sağlanması hem yeterli ve sağlıklı vücut ağırlığı kaybı hem de genel sağlığın korunması açısından oldukça kıymetlidir.

Kilo kaybıyla alakalı gerçekçi beklentiler oluşturmamak

 Kilo verme süreci uzun süren bir yolculuktur ve herkesin yolculuğu biriciktir. Genetik, yaş, yaşam tarzı, daha önce uygulanmış diyet tipleri, başlangıç kilosu, var olan metabolik hastalıklar gibi pek çok etmen kilo verme sürecini etkilemekte ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak gerek sosyal medya gerekse aile ve arkadaş çevresi aracılığıyla yapılan kıyaslamalar bireylerin gerçekçi beklentiler oluşturmasının önüne geçmektedir. Bu noktada her bireyin kendini tanıyarak hedeflerini doğru tanımlaması ve kendi yolculuğuna odaklanması sonucu daha olumlu etkileyerek hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Yeterli fiziksel aktivite yapmamak

Obezite tedavisinde hiçbir uygulama mucize değildir ve uygulanan yöntem ne olursa olsun mutlaka yaşam tarzı değişiklikleriyle desteklenmelidir. Bu yaşam tarzı değişikliklerinin en önemli ayaklarından biri de şüphesiz yeterli fiziksel aktivitedir. Günlük hayatta rutin yapılan aktivitelere ek olarak yapılacak yürüyüşler, pilates, yüzme gibi egzersizler kilo verme hızında ve kilo verirken sağlığın korunmasında ciddi avantajlar oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkishArabicEnglishGermanRussian
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?