Bariatrik Cerrahi Sonrası Geri Kilo Alımın Başlıca Sebepleri

Bariatrik cerrahi sonrası geri kilo alımı, verilen fazla kiloların %15-20’sinin tekrar kazanılması olarak nitelendirilmektedir. Geri kilo alımının temel sebepleri ise:

  1. Atıştırmalık Tüketiminde Artış: Özellikle ameliyat sonrası 1. Yıl itibariyle miktarı artabilen çikolata, dondurma, cips, kola vb sağlıksız atıştırmalıkların sık tüketimi ne yazık ki artan kalori alımıyla birlikte geri kilo alımının başlıca sebebi olarak görülmektedir.
  2. Fiziksel inaktivite: Bariatrik cerrahi sonrası yürüyüş başta olmak üzere düzenli bir egzersiz ya da fiziksel aktivite uygulaması oldukça önemlidir. Bu durum sağlanmadığı takdirde hem ideal kiloya ulaşmak hem de kaybedilen kiloyu korumak oldukça zorlaşmakta ve bireylerde geri kilo alımının bir sebebi olabilmektedir.
  3. Doygunluk hissedilmesine rağmen yemek yemeye devam etme: Bireylerin eski alışkanlıklarını devam ettirerek tıkanırcasına yemek yemeye çalışması ya da doygunluk hissetmesine rağmen beslenme programındaki besin miktarının üzerine çıkması geri kilo alımın bir diğer önemli sebepleri arasında sayılmaktadır.

Doktor ve diyetisyen kontrollerine katılmama: Bariatrik cerrahi operasyonları sonrası zayıflama süreci uzun soluklu ve uzman desteği gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte kilonun düzenli takibinin yapılması, sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlığı kazanılması, kan değerlerinin düzenli kontrolü oldukça önemlidir. Bunlar sağlanmadığı takdirde verilen kiloyu sürdürmek oldukça zorlaşmakta ve geri kilo alım ihtimali artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkishArabicEnglishGermanRussian
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?