Gastrik Baypas

ROUX-EN-Y Gastrik Baypas

Laparoskopik Roux-en-Y Gastrik Bypass (LRYGB), en sık yapılan ve belirgin kilo kaybı sağladığına yönelik çok sayıda ve sağlam kanıtlar bulunan yöntemdir.

Bu yöntem, kalori alımını azaltmak hedefiyle midenin boyutlarını küçültmeyi ve gıdaların sindirim kanalında ilerlerken ince barsakların bir kısmına uğramamasını, ince barsakların kısmen atlanmasını içerir. LRYGB için hepsi de kabul edilebilir çok sayıda farklı teknik uygulanmaktadır. Bu ameliyat, 5 veya 7 küçük kesi ile laparoskopik olarak yapılmaktadır. Karın içi karbon dioksit gazıyla şişirilir ve laparoskop adı verilen bir kamera ile uzun cerrahi aletler kullanılır. Cerrah, karın içi organları yüksek çözünürlüklü bir televizyon ekranından görerek ameliyatını yapar. LRYGB sırasında, midenin bir kısmı kesilerek yaklaşık 30-60 cc hacminde bir keseye benzer bir poş oluşturulur.

Midenin kalan kısmı sağlıklı, canlı ve ucu ince barsaklara bağlı olarak bırakılır. Bu mide artığı olarak isimlendirilen kısmın kanlanması vardır ve sindirim ile ilgili mide asidini üretir. Daha sonra ince barsakların yaklaşık 50 cm’lik bir kısmı ölçülerek kesilir ve uzun kalan barsak kısmı yeni ve küçük mide poşuna stapler kullanılarak, el dikişi ile ya da her iki yöntem birden kullanılarak yeniden bağlanır.

Çok daha büyük olan mide artığının ucunda yer alan yaklaşık 50 cm’lik ince barsak parçası da küçük olan mide poşuna uzanan ince barsak kısmının yaklaşık 80-150 cm ilerisine bağlanır. Böylece gıdaların tamamen sindirilmesi önlenir, çünkü alınan gıdalar ile sindirim enzimleri ince barsakların toplam uzunluğunun yaklaşık %33’lük bir kısmı kadar parçası boyunca birbiriyle karışamaz. Bu durum kilo kaybını sağlar.

Bu ameliyat sayesinde ortalama olarak fazla kilonun %60-%80’i kaybedilir. Hastalar hem daha az yedikleri ve hızlıca tok hissettikleri, hem de yedikleri gıdaları tamamen sindirip emilimini gerçekleştiremedikleri için LRYGB yöntemi çok etkilidir. Ameliyatın laparoskopik olarak yapılması, açık ameliyatlara kıyasla morbiditeyi azaltır ve hastaların hastanede yatış sürelerini kısaltır. Hastaların çoğu 2-4 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 20 ay içinde, ortalama olarak fazla kilonun %60-%80 kadarının kaybedilmesi beklenir. Kaybın çoğu ameliyattan sonraki ilk 6 ay içinde gerçekleşir. Bu kilo kaybı, ameliyat sonrasındaki dönemde diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile kalıcı hale getirilir.

Avantajları

ROUX-EN-Y GASTRİK BAYPAS

Kilo kaybı diğer işlemlerden daha hızlı gerçekleşir. Yerinden kayabilecek, kırılabilecek veya bütünlüğü bozulabilecek hiçbir şey vücut içinde bırakılmaz. Uzun ömürlü bir ameliyat seçeneği olduğu 30 yıldan fazla bir zamandır yapılan ameliyatlarla ispatlanmıştır. Diğer cerrahi işlemleri seçen hastalara göre toplam kilo kaybı, uzun dönemli kilo kontrolü ve düzelmiş sağlık durumuna ait sonuçları daha iyidir.

Dezavantajları

ROUX-EN-Y GASTRİK BAYPAS

Diğer ameliyatlara göre komplikasyon oranı biraz daha yüksektir. İyileşme süresi daha uzundur. Hasta ameliyat sonrasındaki dönemde yaşamı boyunca vitamin ve mineral desteği almak zorundadır. Şekerli besinler tüketildiğinde Dumping (Hızlı midenin boşalması) sendromu gelişebilir. Bu da diyare, bulantı, kramplar, soğuk terleme ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Komplikasyonlar

ROUX-EN-Y GASTRİK BAYPAS

Pulmoner emboli. Derin venöz tromboz (DVT). Barsaklardan sızıntı. Apse. Kanama. Barsak tıkanıklığı. Mide çıkımında tıkanıklık. Pnömoni (Zatürre). Yara enfeksiyonu. Üriner sistem enfeksiyonu. Kronik beslenme sorunları. Protein eksikliği. Vitamin ve mineral eksikliği. Bu ameliyatlarda mortalite riski, vücut kitle indeksi (VKİ) ve tıbbi sorunlara bağlı olarak 1000’de 1 kadardır.

Bu kilo verme cerrahisini Prof. Dr. Kamil Gülpınar gerçekleştirecektir. Bu amaçla kendisiyle temasa geçerek bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Cerrahi kilo verme ameliyatlarının bir kısmı sağlık sigortası kapsamındadır.

Uzun dönemli kilo kaybınızı sağlamak üzere, ilk kararınızdan ameliyatınıza ve sonrasında yardım ve destek için buradayız. Ekibimiz bu sürecin ve kuşkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olarak korkularınızı ve üzerinizdeki baskıyı hafifletecektir.

Kilo verme cerrahisi ekibimiz uzun süreli kilo verme takibinizi ve bakımınızı kolaylaştırır ve obeziteden yaşamınız boyunca güvenli, eğlenceli ve tatminkar bir şekilde uzak durma yolunda size yol gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir