Mide Bandı Ameliyatı

Laparoskopik olarak ayarlanabilir bir slikon bant (Realize Band(TM) veya LAP-BAND® sistemi), laparoskopik olarak midenin en üst kısmının etrafına yerleştirilir. Böylece, hastanın alabileceği gıda miktarı sınırlanır, açlık hissi azalır ve bu durum kilo kaybıyla sonuçlanır.

Obezite ile ilgili diğer ameliyatların aksine, mide bandı ameliyatında sindirim sisteminin herhangi bir kısmının kesilmesi veya alınması gerekmez ve ayrıca bu ameliyat geri dönüşsüz değildir.

Gıdalar midenin üst kısmından geri kalan kısmına dar bir aralıktan yavaşça geçtiğinden tüketilen yemek miktarı ve yeme hızı azalır. Gıdanın alındığı mide boyutları kullanılan bant ile küçüldüğü için, midenin gıda ile dolma kapasitesi çok sınırlanır ve mide tamamen dolduğunda da hasta tokluk hisseder. Midenin etrafındaki tüp benzeri sistem, bel hizasında karın ön duvarı cildinin altında ve karın ön duvarı kaslarının üzerine dikilmiş bir port ile bağlantılıdır. Bant, bu port aracılığıyla ayarlanarak hastanın kilo kaybı ve beslenme ile ilgili ihtiyaçları karşılanır.

Bu ameliyat ile 5 yılda ortalama olarak fazla kilonun %60’ının kaybedilmesi beklenir. Bu kilo kaybı ameliyat sonrasındaki dönemde diyet, egzersiz ve bant ayarlanmasını içeren yaşam tarzı ve davranış değişiklikleri ile sürdürülebilir. Hastaların ilk yıl boyunca ayda en az bir defa, bant ayarlanması ihtiyacının belirlenmesi ve ayarlamaların yapılması amacıyla doktor takibinde olması gerekir. Bu ameliyatta başarının sırlarından biri yakın doktor takibi altında bulunmaktır. Bariatrik cerrahımız tarafından her zaman hastamız olarak takip edileceksiniz ve ilerlemeniz, ömür boyu olmasa da en az beş yıl boyunca yakından izlenerek kaydedilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir