Mide Botoksu

Günümüzde artık botoksun birçok kullanım alanı vardır. Obezite tedavisinde yer alan mide botoksunda, endoskopik yöntemle midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilir.

Bu işlemle birlikte mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süresi gecikir. Böylelikle hastada iştah kaybı oluşur. Mide botoksu vücut kitle indeksi 35’in altı olan kişilere yapılabilir. Çünkü vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde mide botoksu etkili olmayabilir. İdeal hasta grubu ise ameliyata gerek duyulmayan ve kilo vermek isteyen hastalardır. Endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Mide botoksunda bir kesi yoktur. İşlem öncesi hasta anestezi doktoru tarafından uyutulur. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmekle birlikte mide botoksu operasyonu sonrası hastanın gece hastanede kalmasına gerek yoktur.

Mide botoksu uygulamasıyla yaklaşık 6 ila 8 ay arasında ideal kiloya ulaşılması sağlanır. Midede herhangi bir hasar oluşturmayan mide botoksunun hiçbir yan etkisi yoktur. Botoksa alerjisi olanlar ve kas hastalığı bulunan hastalara bu işlem uygulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir