Obezite

Obezite Nedir?

Obezite çağımızın salgın hastalığıdır. Yaşam tarzlarımız, aldığımız gıdalar, yetersiz hareket ve çok çalışmak ve ailemizin geçimini sağlamak için girdiğimiz günlük sıkıntılar sağlıksız yaşamamıza neden olmaktadır. Avucumuzdan yavaşça kayıp giden sağlığımızı ve ömrümüzü yeniden kazanmak gerekir.

Obezite şimdilerde sevdiklerimizin çoğunu ele geçirdiği için sayılar son derece sarsıcıdır. Amerika Birleşik Devletleri halkının %65’inden fazlası aşırı kiloludur. 50 milyon obez ve 12 milyon morbid obez olduğu düşünülmektedir. Bu bireylerin çoğu da artmış tıbbi sorunlar ve ölüm riskiyle karşı karşıyadır. Diyabet, astım, uyku apnesi, kanser, kalp-damar ve akciğer hastalıkları, safra kesesinde taş, mide yanması, yüksek tansiyon, kısırlık, eklem iltihabı, idrar kaçırma, sırt ve eklem ağrısı sorunlarının da arasında olduğu 30’dan fazla tıbbi sorun mevcuttur.

Bariatrik cerrahi, morbid obezlerin hayatlarını ve sağlıklarını geri kazanarak yaşamlarını tehdit eden hastalıklardan kurtulmalarını sağlayan bir araç olarak kabul edilmektedir.

Obezitenin Sonuçları

Obezite günümüzde tüm dünyada epidemik oranlara ulaşmaktadır. Amerikan nüfusunun %65’inden fazlası fazla kilolu veya obezdir ve bu bireylerin fazla kilo ile ilişkili hastalıklar sonucu ölüm riski artmıştır. Benzer şekilde, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun verilerine göre, toplam nüfusumuzun %20’si obez, %64,9’u fazla kilolu veya obezdir. Kadınlarda daha sık karşılaşılan obezitenin bir önceki yıla göre %31 arttığı görülmektedir. Türkiye’de morbid obezlerin oranı ise %3’e yakındır. Kilo arttıkça, obezite ile ilişkili tıbbi komplikasyonların ve ölümlerin sıklığı da artmaktadır.

Aşırı kilo ve aşırı kiloların neden olduğu tıbbi durumlar nedeniyle ayakkabı bağlarının bağlanması, yürüme, merdiven basamaklarının çıkılması, yere doğru eğilme ve çocuklarla ve torunlarla yerde oyun oynama, uçak koltuğuna sığma, eğlenmek üzere gezintiye çıkma, bir sinema koltuğuna rahatça oturma, evcil hayvanla koşma ve oynama gibi günlük aktiviteler dahi zorlaşır. Kilo verme cerrahisi yoluyla, sağlığınıza yeniden kavuşur ve yaşamdan tad almanızı engelleyen tıbbi sorunları düzelterek hayatınızı yeniden keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Obezite, çok sayıda hastalık için bir risk faktörüdür. Örnek olarak, vücut kitle indeksi 40 olan bir bireyin diyabete yakalanma riski 53 kat, koroner arter hastalığına yakalanma riski ise 6 kat artar. Obezite ile sıklıkla ilişkili tıbbi durumlara “komorbiditeler” denir. Bu hastalıkların kilo verme cerrahisi sonrasında ya tamamen kaybolduğu ya da büyük oranda iyileştiği bilinmektedir.

Kilo verme cerrahisine ve obeziteden kaynaklanan hastalıkların tedavisine karar vermek, aklınızın karışmanıza ve hatta gözünüzün korkmasına neden olabilir. Bizler, tüm ekibimizle bu süreç boyunca size danışmanlık verecek, destekleyecek ve tüm endişelerinizin giderilmesine yardım edeceğiz. Sizi sahiplenecek ve sağlığınız, yaşam stiliniz ve amaçlarınız doğrultusunda size en uygun tedaviye karar vermenize yardımcı olacağız.

Kilo Almak Ve Vermek

Yapılan araştırmalar bir hastanın, cerrahi sonrasındaki 5 yıllık süre boyunca verdiği aşırı kiloların %60-80 kadarını geri almadan kilosunu koruyabildiğini göstermiştir. Deneyimlerimiz, her hastanın kişiye özel ihtiyaçları olabileceğini anlamamızı sağlamıştır. Uygulamakta olduğumuz kapsamlı program, kişiye özel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, her hasta için özel olarak hazırlanır.

Dr. Kamil Gülpınar ve ekibi, uzun süreli kilo verme takibinizi ve bakımınızı kolaylaştırır ve obeziteden yaşamınız boyunca güvenli ve tatminkar bir şekilde uzak durma yolunda size yol gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir