Vücut Kitle Indexi

VKİ Nedir

VKİ yani Vücut Kitle İndeksi, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Vücut kitle indeksi sonuçlarına göre 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Erişkin erkek ve kadınların boy ve kilolarına bağlı olarak vücut yağ oranlarının bir ölçüsü olan vücut kitle indeksi (VKİ), bariatrik cerrahi ameliyatı olmak isyen bir hastanın bu ameliyata uygunluğunun belirlenmesinde kullanılır. Obezite derecesi sıklıkla bu matematik formülü kullanılarak belirlenir ve elde edilen skor hastalık riski veya ölüm ile doğrudan ilişkilidir. VKİ kilogram cinsinden vücut ağırlığınızın metre cinsinden boy uzunluğunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Örnek olarak 1 metre 60 cm boyunda (1,60) ve 80 kilogram ağırlığında bir kadının VKİ değeri 31’dir.

Vücut Kitle İndeksi Yorumlar

<18,5            düşük kilolu      

Düşük kilolu olmak besin ögesi eksiklikleri, immün fonksiyonlarda azalma, infertilite gibi sorunlar açısından risk olabilir.

18.5–24.9          normal

25.0-29,9         pre obez

Kalp hastalığı, hipertansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi gibi pek çok metabolik hastalık açısından risk başlamıştır.

30.0–34.9       I.derece obez

Kalp hastalığı, hipertansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi gibi pek çok metabolik hastalık açısından riskli bir değerdir.

35.0 – 39,9    II. Derece obez

Kalp hastalığı, hipertansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi gibi pek çok metabolik hastalık riski açısından oldukça yüksek bir değerdir.

> 40,0           III. Derece obez

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi, bazı kanserler ve ölüm riski oldukça yüksek bir değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir